Zasady przyjęć:
Na wizytę u fizjoterapeuty i osteopaty należy zabrać ze sobą luźne, sportowe ubranie (koszulka, spodenki, obuwie sportowe), które nie będzie krępować ruchów podczas terapii. Centrum Medyczne AMS dysponuje szatnią, w której można się przebrać. Na wizytę prosimy zabrać ze sobą zdjęcia rentgenowskie oraz inne badania diagnostyczne (np. rezonans magnetyczny, TK, USG) jeżeli zostały wcześniej wykonane przez pacjenta.
W jaki sposób działa fizjoterapia?
Określony bodziec wywołuje w organizmie określoną reakcję.
Odpowiednio dobierając rodzaj bodźca, można wywołać różne reakcje lub grupy reakcji, np. wydzielanie pewnych substancji biochemicznych powodujących określone reakcje organizmu pod wpływem bodźców cieplnych lub świetlnych. Ruch z oporem powoduje zwiększenie siły mięśni, a odpowiednio aplikowany ruch bierny określonego stawu, oprócz działania lokalnego, ma działanie odruchowe, wpływające na odległe od niego obszary ciała. Nasz organizm posiada wbudowane możliwości walki z chorobą. Czasami jednak nie potrafi w pełni z nich korzystać. Niektóre zabiegi z zakresu fizjoterapii usprawniają te procesy lub wyzwalają dodatkowe, wspomagając naturalne możliwości organizmu.
W jakim celu stosuje się fizjoterapię?
Założeniem fizjoterapii jest usunięcie (jeśli jest to możliwe) procesów chorobowych, zapobieganie nawrotom i postępowi choroby, usuwanie dolegliwości, przywracanie sprawności.
Główne cele fizjoterapii to:
- zwalczanie bólu;
- zwalczanie stanów zapalnych;
- usprawnianie czynności poszczególnych narządów;
- zwiększanie siły mięśniowej;
- przywracanie prawidłowego zakresu ruchu;
- przywracanie prawidłowych stereotypów ruchowych;
- odtwarzanie propriocepcji;
- przywracanie odpowiedniej długości i elastyczności tkankom okołostawowym;
- stwarzanie optymalnych możliwości gojenia się struktur wewnątrz- i okołostawowych
- przy istniejących, niemożliwych do usunięcia, zmianach chorobowych osiągnięcie możliwie najlepszego stanu funkcjonalnego oraz nauka „oszczędnego” korzystania z narządu ruchu.
W jakich chorobach stosuje się fizjoterapię?
W chorobach układu nerwowego, układu krążenia, układu oddechowego, narządu ruchu, przewodu pokarmowego, w chorobach skóry, nosa, uszu, gardła, krtani, chorobach przemiany materii.
W niektórych schorzeniach fizjoterapia stanowi podstawowy sposób leczenia, w innych jedynie uzupełniający. W chorobach narządu ruchu często stosuje się fizjoterapię równolegle z podstawowym sposobem leczenia jako terapię wspomagającą, oraz po zakończeniu leczenia podstawowego, w celu osiągnięcia stanu funkcjonalnego maksymalnie zbliżonego do tego sprzed choroby, np. przy złamaniu kości, leczeniem podstawowym jest repozycja i unieruchomienie odłamów; w okresie oczekiwania na wystąpienie zrostu (od kilku do kilkunastu tyg.) można stosować fizjoterapię w celu przyspieszenia zrostu i utrzymania w możliwie najlepszej kondycji okolic ciała nieobjętych chorobą; po zakończeniu leczenia podstawowego i usunięciu unieruchomienia należy rozpocząć rehabilitację, z wykorzystaniem metod fizjoterapii, w celu usunięcia skutków urazu, operacji, długotrwałego unieruchomienia. Wiele chorób i dolegliwości, po zakończeniu leczenia podstawowego, wymaga stosowania fizjoterapii w celu osiągnięcia maksymalnie dobrej sprawności, np. po: rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, operacyjnym usunięciu krążka kręgowego lub jego fragmentu, zszyciu zerwanego ścięgna Achillesa – niezbędna jest kilkutygodniowa rehabilitacja z wykorzystaniem metod fizjoterapii.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Do kompetencji magistra rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii należy (stosownie do posiadanych kwalifikacji wynikających z dodatkowych szkoleń podyplomowych):
- leczenie, lub nadzorowanie leczenia, Pacjentów z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, mięśniowo-szkieletowymi i oddechowymi, z wykorzystaniem metod terapii obejmujących: ruch, masaż, mobilizacje, manipulacje oraz różnych oddziaływań fizykalnych;
- podejmowanie działań profilaktycznych dla zapobiegania, leczenia lub zmniejszenia objawów chorób somatycznych;
- kierowanie i nadzorowanie pracą zespołu fizjoterapeutów;
- ustalanie szczegółowego programu usprawniania ruchowego, zgodnie z planem leczenia Pacjenta, z uwzględnieniem czynników fizykalnych;
- ocena stanu funkcjonalnego Pacjenta: analiza chodu, pomiary linijne i kątowe, testy mięśniowe, badania dynamometryczne, specyficzne testy i badanie związane z metodami kinezyterapii;
- prowadzenie i zlecanie wykonania kinezyterapii – zgodnie z ustalonym przez niego programem ćwiczeń;
- udzielanie instruktażu Pacjentowi, lub jego rodzinie, z zakresu zastosowania metod fizjoterapii, w leczeniu schorzeń: narządu ruchu, nerwowo-mięśniowych, chorób układu oddechowego;
- współpraca z lekarzem i innymi członkami zespołu rehabilitacji medycznej.
Jak należy przygotować się do pierwszej wizyty?
- Prosimy przybyć na wizytę 10 minut wcześniej przed umówioną godziną.
- Prosimy przygotować dotychczasową dokumentację medyczną (RTG, USG, CT, wypisy ze szpitala).
- Prosimy zabrać ze sobą wygodny strój sportowy (dres, koszulka) oraz obuwie na zmianę.